piątek, 4 lipca 2014

Gdzie powstaje woda-wizyta w Filtrach Warszawskich


Skoro jesteśmy w temacie wody to poznajmy miejsce, z którego do nas wypływa.
Nie piszę tu o źródłach rzek ale raczej o ….. kranach warszawskich – czyli mowa będzie o Warszawskich Filtrach – miejscu mało znanym, na co dzień zamkniętym dla zwiedzających położonym w samym centrum miasta.

Filtry są najbardziej obleganym punktem w Noc Muzeów (powoli posuwająca się kolejka sięga często ul. Grójeckiej). Nie ma się co dziwić gdyż jest to jedyny raz w roku, gdy są otwarte dla zwiedzających.
Wyjątkiem są akcje typu Wakacyjne Dni Otwarte na Stacji Filtrów – w ramach których można kupić bilety na zwiedzanie tego miejsca z odpowiednim wyprzedzeniem przez internet bądź w kasie obiektu. To kolejna edycja wakacyjnych dni otwartych i warto ją sobie wpisać do kalendarza na lato 2015 r. (niestety bilety na tegoroczne zwiedzanie zostały już sprzedane) i odwiedzać Stronę MPWiK, żeby dowiedzieć się o zapisach na kolejne zwiedzanie.
Dwa lata temu zapisując rodzinę na wejście wysyłałam mejla minutę po rozpoczęciu zapisów i nie byłam pierwsza, a limit miejsc został wyczerpany błyskawicznie !

Jest jeszcze możliwość  odwiedzenia Filtrów w ramach Programu Edukacji Ekologicznej, jaki organizują Wodociągi Warszawskie w ramach zajęć w grupach dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych – czemu nie podpowiedzieć takiej fajnej wycieczki swojej nauczycielce !
Przed rozpoczęciem wycieczki trzeba pamiętać o szczegółowej kontroli przed wejściem (dokument tożsamości musi mieć każdy – w przypadku dzieci nie posiadających dowodu osobistego może być to paszport). W samej wycieczce towarzyszy nam miły ale niezwykle zdecydowany Ochroniarz, którego warto słuchać – to w końcu strategiczne miejsce dla stolicy (jak Pan mówi, ze kończymy robić zdjęcia w danym miejscu to kończymy już natychmiast teraz nie za 5 sekund, a podczas wizyty w toalecie moje dziecko miało również obstawę J).

Wycieczka trwa 2h, towarzyszy nam przewodnik – nam się trafiła bardzo kompetentna i miła Pani opowiadająca różne ciekawostki o tym miejscu (hitem były tablice pokazujące skokowy wzrost  zużycia wody w Warszawie w czasie przerw meczy EURO2012).
źródło MPWiK
Dzieci zdecydowanie nie będą się tu nudzić – zobaczą jak wyglądały kiedyś rury kanalizacyjne, obejrzą zabytkowe zbiorniki na wodę, przejdą się mostkami nad gigantycznym „basenem” gdzie uzdatniana jest woda, będą zadzierać głowy w środku wierzy ciśnień. 
Co możemy zobaczyć na miejscu – dla mnie było to połączenie zabytku z nowoczesną technologią położonego w pięknym parku.
Wchodząc do środka znajdujemy się nagle w enklawie zieleni – parku ze starymi drzewami i to w centrum miasta ! Na jednym ze współczesnych budynków mieści się ogród (przypominający nieco Ogrody BUW) z widokiem na drapacze chmur Warszawy.

Zaczynamy od małego muzeum, gdzie zobaczymy fragmenty starych rur kanalizacyjnych. Dla mnie zaskoczeniem było, że w czasach przed Prezydentem Starynkiewiczem (czyli jeszcze niedawno w XIX wieku) stolica kraju – mówiąc oględnie – nie należała do najczystszych.  Zobaczymy pompy i plany skanalizowania  miasta.

Wycieczka prowadzi do zabytkowej Wieży Ciśnień, gdzie w środku wiruje serpentyna wysokich na 40 metrów wąskich schodków bez barierki – całe szczęście nie wchodzi się na nie bo od samego patrzenia kręci się w głowie.

Wchodząc do filtrów powolnych możemy poczuć się jak w cysternie z czasów arabskich podbojów tureckich – sklepienia żeglowe z cegły naprawdę robią wrażenie – wszystko jest wypełnione wodą tworząc niesamowity efekt wielokrotnego odbicia obrazu.  To miejsce przypominało mi Bazylikę Cystern w Istanbule.
zdjęcie ze strony MPWiK
 
Tzw. zakład filtrów pospiesznych to już z kolei nowoczesność i chodzenie po mostkach nad ogromnym basenem z wodą pitną.

W tym budynku są też laboratoria, gdzie na bieżąco bada się jakość wody – tu pracowała Magda Karwowska z filmu „Czterdziestolatek”.
Na zakończenie jesteśmy częstowani  świeżą wodą i zapewniani, że można ją pić bez obaw – ale za stan rur doprowadzających już MPWiK nie odpowiada. O wodzie pitnej było jednak w innym wątku.
A bez zapisów i stania w kolejkach - na stronie Wodociągów Warszawskich znajdziecie darmowe do pobrania materiały edukacyjne – kolorowanki, książki, komiksy – w wesoły i kolorowy sposób przybliżą działanie filtrów i nauczą oszczędzania wody nie tylko najmłodszych J.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania