środa, 24 kwietnia 2013

Noc Muzeów-atrakcje dla dzieci

O wydarzeniu pisaliśmy już tutaj
W tym wpisie na bieżąco bedziemy aktualizować informacje o atrakcjach dla dzieci przygotowanych w ramach Nocy Muzeów 18 maja.

Dużą ofertę na tę wyjątkową noc ma Muzeum Pałac w Wilanowie
- Bajki z dawnych czasów i o dawnych czasach (Salon Lubomirskiej) – 16.00-18.00
Podczas wspólnego wieczoru przypomnimy sobie stare i piękne bajki Ignacego Krasickiego oraz Jeana de La Fontaine’a. Przekonamy się także, że czytając możemy mieć wpływ na losy bohaterów! Czy dowiemy się, gdzie podziała się wydra – ulubione zwierzątko Jana Sobieskiego? Czy królewscy detektywi rozwiążą zagadkę? Ciekawi mogą wziąć udział we wspólnej lekturze książki „Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie” Doroty Sidor. Do czytania zostali zaproszeni specjalni goście. - Pałacowi Opowiadacze - 19.00 - 24.00
Za sprawą wystawy czasowej „Primus inter pares” w pałacowych wnętrzach wydarzyła się prawdziwa rewolucja. Nie należy się jednak obawiać, bo dzięki niej możemy poznać jeszcze lepiej różne oblicza pierwszego mieszkańca pałacu w Wilanowie – polityka, dowódcy, króla, miłośnika nauk i sztuk, ale także człowieka dowcipnego, swobodnego i… zakochanego. W przybliżeniu jego postaci, ale także obiektów na wystawie pomogą nasi pałacowi opowiadacze, którzy w różnych miejscach pałacu będą przekazywać rozmaite ciekawostki. A kto wie, czy ich opowieści nie ułożą się w wilanowską anegdotę?
- Stan Królewski (stanowiska historyczne) – 17.00-24.00
Wilanowski kowal, mincerz i drukarz chętnie przerwą pracę, aby zdradzić swym gościom tajniki staropolskich rzemiosł. Kowal nie tylko doskonale zna się na swoim fachu, ale dociekliwym jest w stanie zdradzić arkana kowalskiego rękodzieła jeszcze z czasów samego króla Batorego. Mincerz najlepiej wie, czy zapłacono za coś w dobrej lub złej monecie i pewnie podpowie, jak źle nie wyjść na monetarnym interesie. Warto też sprawdzić swoją siłę przy prasie drukarskiej, a drukarz za pomoc wyjawi sekrety królewskiej propagandy. Warto podglądać poczynania tej prężnej kompanii, a może stanie się jasne, dlaczego kowal dużo czasu spędzał w karczmie…. Zaprosimy Państwa do wysłuchania aromatycznej opowieści o kawie. Skąd pochodzi kawa? Jakimi drogami trafiła do Europy? Co wspólnego mają ze sobą kawa i odsiecz wiedeńska? Jak przyrządzić tradycyjną "kawę po turecku"? Na te i inne pytania poznają Państwo odpowiedź w czasie opowieści kawiarki. Na zmysły rozbudzone przez aromat kawy czekać będzie kolejna uczta dla powonienia – tym razem pachnąca szafranem i kwiatem muszkatu. Towarzyszyć jej będą kulinarne historie z królewskiej kuchni.

- Scriptorium Villa Nova (pergola, warsztaty dla dzieci i dorosłych) – 17.00-24.00
Czy chcą Państwo zmienić swój charakter pisma na charakter pisma… samego Jana III Sobieskiego i stać się skrybą na usługach Jego Królewskiej Mości w jego letniej rezydencji – pałacu w Wilanowie? Jeśli tak, to zapraszamy do Scriptorium Villa Nova! Poznają Państwo tajemnice kaligrafii, a także pilnie strzeżone elementy wyposażenia każdego skryby. Będzie to znakomita okazja dla dużych i małych do spróbowania własnych sił w tej (nie)zapomnianej sztuce. Na dzieci czekają specjalne karty do ćwiczeń. A kiedy litery będą już nakreślone, przyprawimy Państwa o ornamentowy zawrót głowy! Dzieci pomogą nam ożywić skrzydlate stwory, które skryły się w pałacu. Dla żądnych historycznych artefaktów przygotowaliśmy reprint podręcznika do kaligrafii z 1695 roku i reprinty zeszytów szkolnych samego Jasia Sobieskiego.
- Nocne łowy (namiot przyrodniczy, warsztaty dla dzieci i dorosłych) – 17.00-24.00
Jan Sobieski uwielbiał polowania, ale też z pasją doglądał swoich ogrodów. Ich urok możemy odnaleźć nie tylko w dzień, lecz i nocą. Chociaż w okolicach dziedzińca, to w ukryciu i z daleka od jasnego światła, odbędą się nocne łowy. Uzbrojeni w prześcieradło, latarki i siatki zaczaimy się nie na duchy, lecz na… ćmy. Bez obaw – żadna ćma nie ucierpi. Będziemy poznawać zwyczaje tych owadów oraz zgłębiać proces przepoczwarzania z brzydkiej gąsienicy w piękną królową nocy. Każdy nocny marek będzie też mógł wykonać niepowtarzalną ćmę na pamiątkę (warsztaty plastyczne).
- „W wieczór tany były” (warsztaty tańca dawnego) – 19.30
Taniec był jedną z ulubionych rozrywek dworu Sobieskich. Jakub, Aleksander, Konstanty i Teresa Sobiescy królowali na tanecznym parkiecie. Co tańczyli i czy było łatwo w tej konkurencji utrzymać koronę? Zespół Tańca Dawnego Pawanilia zaprasza na naukę tańca dawnego. W programie pawana i jeden lub dwa kontredanse z XVII wieku. Warsztaty poprowadzą Sylwia Majewska i Katarzyna Mazur.
- Rekwizytornia portrecisty (stanowisko historyczne, warsztaty dla dzieci i dorosłych) – 17.00-24.00
W co się ubrać? Jak się ustawić do staropolskiego portretu? Z pomocą wszystkim zainteresowanym, tym starszym i tym młodszym, przybędzie królewski szatny, który podpowie co i dlaczego warto założyć do portretu. Koniecznie trzeba mieć ze sobą aparaty, bo dawne stylizacje wręcz należy uwiecznić na portretowym zdjęciu, które potem weźmie udział w wilanowskim konkursie. A dzieci znudzone przebierankami będą mogły zaprojektować strój godny Jana i Marysieńki.
- Marie na królewskim dworze (pokaz mody) – 21.00-21.40
Na specjalnie przygotowanej scenie odbędzie się niezwykły pokaz mody – nawiązujący do czasów królowej Marii Kazimiery, ale także prezentujący projekt Debiutantki, który jest jednym ze sztandarowych projektów edukacyjno-charytatywnych realizowanych w Pałacu. Pokaz mody w wykonaniu Debiutantek będzie składał się z trzech odsłon – zobaczymy kreacje z czasów królowej Marii Kazimiery, czasów Marii Walewskiej oraz nowoczesne stylizacje Marii, Marysi Debiutantki – młodej, świadomej i wkraczającej w świat kobiety!
- Mapping na elewacji Pałacu w Wilanowie – 22.00-22.10; 23.00-23.10; 24.00-24.10
Kiedy już zapadnie noc, wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział we wspaniałym widowisku w nowoczesnym stylu.

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaplanowało z kolei wycieczki z przewodnikiem po Starówce z dreszczykiem emocji w tle.
19:00 – 19:45 - Staromiejski zwierzyniec – spacer dla dzieci szlakiem elementów architektonicznych przedstawiających zwierzęta i potwory
20:00 – 20:45 - Warszawa miastem królewskim – spacer dla dzieci, w trakcie którego poznają ciekawostki dotyczące historii Warszawy od początku XVI do końca XVIII wieku
21:00 – 21:45 - Z gawędą po Starej Warszawie – spacer dla dzieci, podczas którego uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawostek z życia codziennego Starej Warszawy
23:00 – 23:45 - Szlakiem przestępców i wszetecznic Starej i Nowej Warszawy – spacer zakątkami Starego Miasta, w czasie którego uczestnicy poznają mroczną historię warszawskiego półświatka na przestrzeni wieków
Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod adresem promocja@mhw.plThis e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
- w tytule należy pisać „Noc Muzeów – oprowadzanie”
- liczy się kolejność zgłoszeń
- zgłoszenia przyjmowane są od 6 maja 2013 r.


Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza na zajęcia rodzinne o godz. 18.30 i 21.00 (na wcześniejsze wejściówki dla 4 grup).
 
Z kolei nietypową i ciekawą ofertę ma PKP - zapraszając do zwiedzania Dworca Centralnego - jego podziemi i zakamarków. Propozycja dla starszych dzieci - kalosze i latarki obowiązkowe !
To rzadka okazja, by zwiedzić jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy od piwnic po dach, a właściwie – od podziemi po taras.
Dwie 15-osobowe grupy przejdą z przewodnikiem, dla którego Warszawa Centralna nie ma żadnych tajemnic, podziemnymi korytarzami prowadzonymi spod dworca aż do PKiN. A następnie zdobędą taras widokowy, z którego roztacza się efektowny widok na centrum miasta.
Zapisy na nocne wycieczki po Dworcu Centralnym rozpoczną się w pierwszym tygodniu maja.
Szczegóły zostaną opublikowane wkrótce tutaj
Z portalu Noc Muzeów


 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania