piątek, 8 sierpnia 2014

Wały Królewskie na Ropie

http://www.karpackatroja.pl/
wejście do skansenu
Epoka brązu w XXI w ? Jak ludzie żyli ponad 4 tysiące lat temu ? Jakie mieli domy ? Jak się ubierali ? Jak chronili przed wrogiem ?
Możemy zobaczyć odtworzoną taką starą osadę w Trzcinicy zwaną - ze względu na cenione walory archeologiczne - „Karpacką Troją”.  Zachowana zabudowa grodziska słowiańskiego jest jedną z najstarszych w Europie, a wysokie na 10m wały (ciągnące się na długości ponad 1km) pokazują, że była to dawna osada warowna położona w delcie rzeki Ropy.
Plan skansenu - źródło KarpackaTroja.pl
Oprócz tradycyjnie znajdowanych w takich miejscach setek glinianych mis trafiono tu na prawdziwy skarb wczesnośredniowieczny – monety, ozdoby, kawałki srebra.
Zwiedzamy część typowo muzealną -  nowoczesne sale edukacyjne. W Salce MałegoOdkrywcy (wyposażonej w multimedia) odbywają się zajęcia zorganizowane dla najmłodszych. Dzieci zobaczą zabawki, naczynia, ubrania jakich używali ich dawni przodkowie i usłyszą bajkę o Leokadii podróżującej w czasie i poznającej mieszkańców grodu Trzcinicy.  Dzieci uczestniczą też w zajęciach plastycznych, a na koniec dostają Dyplom Małego Podróżnika w Czasie, a przez Telefon z Przeszłości wysłuchają bajki o grodzie.  Takie warsztaty dla najmłodszych trwają ok. 1 h.
Leokadia wprowadza dzieci w stare klimaty - źródło KarpackaTroja.pl
ekspozycja w muzeum
Odbywają się też inne warsztaty – np.: łucznicze igrancarskie, czy tematyczne lekcje muzealne i dla przedszkolaków.
Teren na zewnątrz to grodzisko i park archeologiczny z rekonstrukcją 150 m wałów obronnych, bramami prowadzącymi do grodu i chatami (wioska otomańska i słowiańska).

źródło KarpackaTroja.pl

Skansen zlokalizowany jest na Podkarpaciu za Jasłem i jest otwarty od wtorku do niedzieli.
Możemy zwiedzać z przewodnikiem skansen  wraz z grodziskiem co trwa 1,5h bądź muzeum z parkiem archelogicznym – ok. 1h.
Na terenie skansenu odbywają się także imprezy takie jak Karpacki Festiwal Archeologiczny w dniach  16-17 sierpnia z koncertami muzyki dawnej, projekcjami filmów czy obrzędów.  

2 komentarze:

Zapraszam do komentowania